Domov » O nas
Domačija Bizjak
Gospodar domačije Bizjak Vojko ni ničesar prepustil naključju. Današnja podoba kmetije je plod trdega, načrtnega dela, poštenega in iskrenega poslovanja, predvsem pa spoštovanja narave in ljubezni do zemlje in vina. Tudi ženi Patriciji ni obljubljal opere in baleta in čeprav je danes včasih jezna, je z motiko v roki vsaj tako spretna kot z valjarjem za testo, ki ga le redko izpusti iz rok. V prijetni kuhinji je zato družina vajena čudovitih vonjav, med katerimi prednjači vonj po domačem štrudlju.
Sinova Jakob in Gregor nista v nobenem trenutku dvomila, da želita nadaljevati družinsko tradicijo. Po izobrazbi sta kmetijski tehnik in diplomirani inženir agronomije in hortikulture, skupno točko s staršema pa kljub občasnim trenjem najdejo v ljubezni do vina.
2020 - Znamka DB
Cabernet sauvignon izpod budnega očesa domačije Bizjak danes najdete v vseh Lidlovih trgovinah, ostala vina pa so dostopna v domačiji ali pa jih naročite na dom.
Razvoz vin po celotni sloveniji je posebnost med vinarji, ki jo Vojko goji že od najstniških let, ko je s starši konec osemdesetih let obiskoval tržnico. Povpraševanje je porodilo idejo po dostavi na dom, tako da je z mamo in očetom na začetku dostavljal sadje in zelenjavo, že takrat pa so ponujali tudi manjše količine vina. Govorice o dobrem vinu so se začele širiti in ljudje so kmalu začeli zahajati v vinsko klet Bizjakovih, kjer so se sklepali posli, neposredna prodaja z dostavo strankam in gostincem pa je vzcvetela.
Najprej so vina Bizjakovih odpotovala v bližnje vasi, nato v Bovec in Šentviško goro kmalu pa preko Kranjske gore in Bleda vse do Poljanske doline in Ljubljane. V hudih časih je Vojko rade volje potrkal na številna vrata. Osebni pristop so nekateri pospremili s kletvicami, drugi pa so z veseljem spraševali, kje je toliko časa hodil, saj da pri hiši že nekaj časa trpijo hudo žejo.
Na ta način je sklenil številna prijateljstva in partnerstva, ki so poskrbela tudi za številne zabavne trenutke. Pohod na Stol s pastirjem Markom se je tako na primer zaključil na Sevško-Zabreški planini, kjer so ob ocenjevalni komisiji od petih popoldne do enajstih zvečer poskrbeli za dvanajst litrov vina, Stola pa tisti dan zaradi obilnih padavin (odmerkov tekočine) niso videli.
2012 - Širitev vinograda
Leta 2012 je Vojko spoznal, da je povpraševanje preseglo ponudbo. Logična poteza je bila širitev vinograda in Bizjakovi so rade volje poprijeli za delo. Priprava zemljišča je vključevala izravnavo terena z buldožerjem, pripravo teras, globoko rigolanje do 1,5 m globine in ročno odstranjevanje kamenja iz teras. Šele potem so lahko zasadili in ob kole ter žice privezali nove trte, ki v povprečju potrebujejo 3-4 leta da prvič obrodijo. “Mlada trta kot je kot mladenič ki rine skozi zid. Tudi v okusu vina se pozna, da je starejša trta modrejša, bolj umirjena,” pove Vojko, ki je prepričan, da je za dobra vina ključno, da prisluhnimo starim trtam.
1998 - Sodobna klet
Leta 1998 so v domačiji Bizjak postavili temelje sodobne kleti. Prejšnja klet je bila sicer zelo prijetna, vendar je bila širitev zaradi povečane prodaje neizbežna. Vključno s povečanjem kapacitet so v domačiji Bizjak z novo kletjo lažje kontrolirali kvaliteto pridelave, olajšano pa jim je bilo tudi delo in vzdrževanje čistoče. “Glavna razlika je ta, da smo v odstotkih veliko več vina doma popili v stari kleti,” se pošali Vojko, ki mu je v spominu najbolj ostal zahteven izkop za novo klet. Danes je sicer klet, ki jo krasi čudovita naravna skala, zopet premajhna.
1988 - Začetki
Leta 1988 se je Vojko odločil, da zaradi želje po kmetovanju nadaljuje družinsko tradicijo. Starša sta bolj za veselje in lažje preživetje vinarila ob službi, Vojko pa je v vinogradih videl svojo prihodnost. Oče mu je zaradi skromnega prihodka sicer odsvetoval zaposlitev na kmetiji, vendar so mu starši kasneje vseeno stali ob strani in mu pomagali po najboljših močeh. Že na začetku poti je Vojko namreč imel jasno vizijo, ki se je skrivala v neposredni prodaji potrošniku. Spoznal je, da starih običajev ne gre zanemarjati, vendar jih je veliko lažje nadzorovati v sodobni kleti, ki jo je takoj, ko je sprejel odločitev, obogatil z moderno stiskalnico.
Priznanja in nagrade
2020
Vino slovenija
Cabernet sauvignon 2017
Rose 2019
Sivi pinot 2019
Rebula 2019
Rebula letnik 2019 srebrno medaljo (ocena 82,33), Rose in Sivi pinot letnik 2019 zlato medaljo (ocena 85,00), Cabernet sauvignon letnik 2017 (ocena 90,67) pa je prejel veliko zlato kolajno! Slednje je bilo celo tretje najbolje ocenjeno rdeče vino na tekmovanju!
2019
2017
Naše vino je bilo prvič na kakršnem koli ocenjevanju.
Mednarodno ocenjevanje vin – Vino Ljubljana sodi med 10 najstarejših ocenjevanj na svetu. Že od vsega začetka poteka pod strokovnim pokroviteljstvom najpomembnejših svetovnih organizacij, odgovornih za senzorično analizo vin.
Mednardno ocenjevanje vin Vino Ljubljana
Rebula 2016 – Zlata medalja
Publikacije
2019
Mladi vinar
Predstavljeni finalisti natečaja Lidlov Mladi vinar, med katerimi je tudi naš Jakob Bizjak. Mladivinar.si
2018
Mladi vinar
Predstavljeni finalisti natečaja Lidlov Mladi vinar, med katerimi je tudi naš Jakob Bizjak. Mladivinar.si
O vinu
Med 71 vzorci, ki so jih prispevali slovenski vinarji za natečaj Radi imamo domače, vina iz slovenskih avtohtonih sort, je strokovna komisija izbrala tri vina, ki so bila umeščena na prodajne police izbranih Mercatorjevih hipermarketov. Prepričala jih je naša Rebula. Ovinu.si
Mercator
Prispevek s CoolFotrom-om in Gašperjem Bergantom ter zmagovalnim vinarjem Radi imamo domače Domačijo Bizjak.
2017
Mladi Vinar
Predstavljeni finalisti natečaja Lidlov Mladi vinar, med katerimi je tudi naš Jakob Bizjak. Mladivinar.si